Paddleboardům (stále) vjezd povolen

31.7.2019

Plavební správa paddleboardy od 1. srpna 2019 zakázala a toto opatření platí mezi plavební komorou Praha-Štvanice a železničním mostem na Výtoni. Dobrá zpráva je, že v centru Prahy zůstává areál Žluté lázně jednou z povolených lokalit, spolu s okolím Dětského, Střeleckého a Slovanského ostrova a nás to samozřejmě těší.

Ve světě vodních sportů stojí „stand up paddleboarding“ (zkráceně SUP) nad ostatními. A to doslova. Je to jedna z nejrychleji rostoucích aktivit na vodě a na městskou řeku prostě lodičky, paddleboarding a další sporty, spolu s přívozy a loděmi městské hromadné dopravy bezesporu patří.

Urban paddleboarding u nás vyměnil původní kulisy Havaje za Prahu. A je to právě jeden ze způsobů, jak se na ni podívat z nového úhlu. Ptačí a žabí perspektivu tak doplňuje perspektiva SUPí. I pro začátečníky je paddleboarding opravdu snadný, protože při jízdě je možné jak stát, tak pro lepší stabilitu třeba klečet. Vlastním tělem se vyvažujete a rychlost získáváte pádlováním. To je vše.  Základy zvládne každý za 10 minut, ale SUP má co nabídnout i pokročilým jezdcům. Po nějaké době zjistíte, že se můžete po vodě pohybovat velice rychle a efektivně a zapojujete svaly, o kterých jste doteď ani nevěděli, že je máte (tato skutečnost je pak už naprosto zřejmá druhý den).

Minfulness i fitness

Pravidelné projížďky vás dostanou do kondice. Kdo by počítal kalorie, když se baví. Na rozdíl od surfování, paddleboarding nevyžaduje vlny ani rychlý proud, a pro současného člověka představuje ten nejlepší trénink celého těla, ať už se jedná o meditativní projížďku v přírodě při západu slunce, nebo plnohodnotnou náhradu hodiny fitness.

Věděli jste například, že při paddleboardingu spalujete více kalorií za hodinu než při většině jiných sportů? Je to díky kombinaci síly a rovnováhy, do které je zapojeno celé tělo a současně vytrvalosti, která se dostává ke slovu u časově delší aktivity.

Ať už jste na projížďce se svou dívkou, závodíte s přáteli, či se jen kocháte Prahou a okolní přírodou, do formy se dostanete překvapivě rychle, třeba proti své vůli.

Velkým přínosem tohoto sportu pro tělo je mizivá zátěž kloubního aparátu. „Při padleboardingu zabírá devadesát procent svalstva, včetně vnitřního. Jde především o břišní svalstvo a celou horní část těla, “ vysvětluje Petr Hozák, provozní ředitel Žlutých lázní a aktivní vyznavač tohoto sportu.

Ve Žlutých lázních i na Multisportku

V areálu Žlutých lázní je jedna z vůbec prvních půjčoven v Praze a můžete si vyzkoušet jak nafukovací, tak pevnou verzi paddleboardu.
Ve světě sportů je SUP skvělý způsob, jak si uvědomit sám sebe. Ve svém vlastním tempu, pomalu či naplno a rychle. Můžete se s proudem prát, vyhýbat se, kličkovat, nebo jednoduše plynout a užívat si scenérie. A právě tahle možnost dělá z toho to sportu vhodnou aktivitu pro všechny věkové skupiny.

Před vyplutím na vodu od nás dostanete instruktáž, co na vodě dělat a čeho se v rámci bezpečnosti vlastní i ostatních vyvarovat. Zodpovíme vaše dotazy a navíc při předložení Multisport karty máte půjčovné zdarma.

Je-libo noční paddleboarding?

V úvodu zmíněný zákaz paddleboardů se našeho areálu naštěstí netýká. Můžete dojet třeba k Vyšehradu a otočit se zpět až pod viaduktem. A nově můžete zůstat na vodě i po setmění. Při půjčování vybavení se zmíníte, že se chcete zdržet až do tmy a budete vybaveni světýlky, díky kterým budete na vodě dobře vidět.

Běž a zkus to

SUP je prostě skvělý způsob jak si aktivně užít léto, vodu a přátele. Tento nejrychleji rostoucí vodní sport toho nabízí tolik, a nezdá se, že by oblíbenost měla hned tak polevit. Je to nový tenis mezi sporty. Novinka, která se rovnou stala klasikou a patří prostě k "must have experiences" dnešního světa. Tak na co ještě čekáš?

KK