Žluté lázně bez plastů

27.6.2019

Myslet na životní prostředí je velmi důležité. Žluté lázně se proto rozhodly k razantnímu kroku. V celém areálu zavedly 100% BIO/COMPOSTABLE materiál, který se po určité době sám rozloží.

Recyklace a šetrnější životní styl je celosvětovým trendem. Nutnost chránit životní prostředí si uvědomujeme i ve Žlutých lázních. „Hlavním důvodem pro zavedení ekologického servírovacího materiálu bylo vnímání naší zodpovědnosti k životnímu prostředí, snížení množství nežádoucích plastových odpadů a snaha přispět k minimalizaci ekologické zátěže. Chceme udělat vše proto, abychom provozováním areálu co nejméně zatěžovali životní prostředí“ říká Michal Navrátil ze společnosti TAIKO.

Od letošního roku si proto návštěvníci v celém areálu mohou vychutnat svěží nápoje v rozložitelných bio kelímcích. A nejen to. Změna se týká všech typů servírovacího materiálu. Od nápojových kelímků, jídelních misek, tácků či boxů, až po brčka, míchátka či ubrousky. V rámci zlepšení životního prostředí jsme ve Žlutých lázích nově nainstalovali i koše na tříděný (bio, plast, smíšený) odpad, které naleznete v celém areálu. Dále usilujeme o minimalizaci odpadu tím, že eliminujeme používání jednorázových balení u dochucovadel a ingrediencí. Návštěvníci si v celém areálu, u grilů a občerstvení například kečup nebo hořčici mohou servírovat podle své libosti samoobslužnou formou. Veškerý používaný BIO/COMPOSTABLE materiál se, v závislosti na způsobu kompostování, rozloží bez nežádoucí a trvalé zátěže na životní prostředí v řádu měsíců.

Spotřeba plastů se každoročně zvyšuje

Zaváděním 100% BIO/COMPOSTABLE materiálu se výrazně sníží spotřeba plastů, která se od počátku šedesátých let minulého století podle Ministerstva pro životní prostředí zdvacetinásobila. Odhaduje se, že v roce 2035 dosáhne celosvětová produkce plastů na neuvěřitelných 644 milionů tun. Každý rok se jen v Evropě vyprodukuje na 25,8 milionů tun plastového odpadu a z toho se recykluje přibližně jen 30 %. Každoročně se do ovzduší při výrově a následném spalování plastů dostane odhadem na 400 milionů tun CO2.

Při takových objemech je tedy i každý jeden ušetřený obal velmi znát! Pozitivní však je, že k výměně plastového materiálu za šetrnější alternativu se uchyluje čím dál více tuzemských i zahraničních firem. „Jsme přesvědčeni, že každé takové rozhodnutí, logicky znamená konkrétní snížení celkového množství používaných plastových obalů a plastového materiálu,“ doplňuje Michal Navrátil.

Je ekologie otázkou financí?

Zavedení 100% BIO materiálu v celém areálu Žlutých lázní rozhodně nebylo snadné ani jednoduché. Součástí celého procesu byl jednak výběr spolehlivého dodavatele, odprodej zbývajících skladových zásob a zavedení nového sortimentu do všech provozů a restaurací v areálu. Dalším nutným krokem byla mimo jiné i kompletní obměna a úprava odpadkových košů.

Celkovou částku za kompletní přechod na 100% BIO/COMPOSTABLE materiál nelze vzhledem ke složitosti celého probíhajícího procesu přesně stanovit, co však lze říci naprosto přesně je to, že ekonomické náklady jsou výrazně vyšší než při používání běžného plastu. „Ekologie je především věcí vlastního rozhodnutí a pocitu odpovědnosti k životnímu prostředí, ekonomická stránka je v tomto případě druhořadá“ zdůrazňuje Michal Navrátil. Je to zároveň i informace pro všechny, kteří se o tomto kroku zatím rozhodují – být ekologický nerovná se být automaticky ekonomický ve smyslu ušetření nákladů. Nezbývá doufat, že se s tímto názorem začne ztotožňovat většina firem a jednoho dne se svět zbaví klasických plastů úplně.