Vezmi na paddleboard i babičku

22.7.2019

Paddleboarding je sice nenáročný vodní sport, který je odborníky doporučován pro všechny věkové kategorie, ale když budete chtít, můžete přidat na pádlování a s naprostým klidem si vynahradit trénink v posilovně. Ve Žlutých lázních si můžete zapaddlovat i na Multisport kartu.

Vodních sportů je na světě spousta a nepochybně mezi nejpopulárnější patří paddleboarding, který je v Česku od roku 2011, a paddleboardy jsme začali půjčovat jako jedni z prvních. V areálu Žlutých lázní si můžete vyzkoušet jak nafukovací, tak pevnou verzi paddleboardu.

Jízda po hladině s pádlem v ruce má hlubokou historii. Paddleboardingu se začal věnovat v šedesátých letech fotograf s českými kořeny John Zápotocký, který tento vodní sport zároveň i vymyslel. K paddleboardingu se přiklonil i legendární John Pops AhChoy. Oba si k jízdě po hladině vybrali pláž Waikiki na Havajském ostrově Oahu. Novodobá historie paddleboardingu se píše od roku 1996, kdy Laird Hamilton začal na paddleboardu sjíždět vlny na dalších havajských ostrovech Maui a Kaui. Později se paddleboarding rozšířil do celého světa, především proto, že je na rozdíl od surfu vhodný i do klidných vod.

Zároveň se jedná o nenáročnou volnočasovou aktivitu, která je opravdu pro každého. Můžete si tak s sebou na vodu vzít i aktivněji založenou babičku, protože jí při plutí na paddleboardu nebudou bolet kolena a pohyb podpoří kardiovaskulární systém. Přínosem pro tělo při paddleboardingu je totiž mizivá zátěž kloubního aparátu a naopak zapojení velkého množství svalstva, o kterém jste ani nevěděli, že v těle vůbec máte. „Při padleboardingu zabírá devadesát procent svalstva včetně vnitřního. Jde především o břišní svalstvo a celou horní část těla, “ vysvětluje Petr Hozák, provozní ředitel Žlutých lázní.

Paddleboard nejenže zlepšuje motorické schopnosti včetně stability a koordinace, ale také pomáhá zpevňovat tělo. Z klidné vyjížďky se snadno může stát podobně náročné cvičení jako je běh nebo crossfit – tempo je na vás. Pokud cvičíte a chcete zkusit něco nového, paddleboard je přímo pro vás. Můžete případně udělat dojem na svou drahou polovičku a pozvat ji na netradiční rande, protože co jiného je lepší, než romantická projížďka po Vltavě s výhledem na Vyšehrad. Paddleboard si můžete půjčit i po práci jako prostředek k odpočinku po náročném dni. Je to sport mnoha možností a záleží jen na vás, jakou si zrovna vyberete.

Pokud jste nikdy na paddleboardu nestáli, nebojte se. To nejhorší, co vás může potkat, je spadnutí do vody. „Za celou dobu půjčování paddleboardů jsem neslyšel, že by se na něm někdo zranil,“ ubezpečuje Petr Hozák. Před vyplutím na vodu od nás každopádně dostanete důkladnou instruktáž, co na vodě dělat a co ne. Když si nebudete v něčem jisti, rádi a bez problému vás vše naučíme a zodpovíme jakékoliv dotazy. Přijďte a přesvědčte se na vlastní svaly, že paddleboard zvládne fakt každý. A co navíc? U nás ve Žlutých si ho můžete půjčit po předložení Multisport karty zdarma.

Tak vzhůru na Vltavu!

RL + RD