Snowboarding na asfaltu

18.9.2019

OneWheel. Elektricky poháněný dopravní prostředek podobný skateboardu je prkno s centrálním kolem uprostřed. Další člen z velké rodiny boardových sportů, jehož motorový pohon dosahuje rychlosti více než 30 km/h. Pohyb na něm by se dal nejlépe popsat jako „snowboardování na asfaltu“. Při učení ti budou rozhodně zkušenosti s jinými boardovými sporty výhodou. Ale neboj se, i bez nich základní výuka netrvá déle než pár desítek vteřin.

Novinka ve Žlutejch i v Evropě

OneWheel je ve Žlutých lázních relativní novinkou. Náš areál je dokonce jednou z prvních evropských destinací, kde je možné tento stroj vyzkoušet. Celková konstrukce OneWheelu je bytelnější než běžná jednokolová vozítka. Výrobce uvádí nosnost až 110 kg. Výhodou je, že OneWheel jezdí stejně stabilně po asfaltu, po trávě či štěrku.

Jak tenhle stroj ovládat a jak dlouho vydrží?

V naší půjčovně tě vybavíme plně nabitým OneWheelem, instrukcemi i přilbou. Ovládání je opravdu snadné. Podívej se na instruktážní video, kde dokazuje snadnost ovládání provozní ředitel Žlutých lázní Petr Hozák. Pronájem u nás stojí pětistovku na hodinu a nebudeš litovat jediné koruny z ní. OneWheel ovládáš přenesením váhy do směru jízdy a naopak do protisměru při zastavování.  S rovnováhou pomáhá gyroskop a pár základních pravidel, která uslyšíš právě z videa.

Baterie, která je umístěna uprostřed kola vydrží pracovat asi hodinu. Což není mnoho. Plného nabití však dosáhne za půl hodiny. Dokáže otočit o 360 stupňů, je mrštný a překvapivě stabilní.  Po vstřebání základních jezdeckých návyků můžeš stroj propojit s aplikací. Na svém mobilu tak přesně uvidíš, jak dlouho jedeš a také stav baterie.  Pro fajnšmekry je v aplikaci třeba super funkce nastavení jízdních vlastností. Jako například sportovnější jízda nebo naopak free style.

Známé tváře na OneWheelu

Protože patří toto vozítko k těm dražším ve své kategorii, nepotkáš ho v Praze tak často. Zamilovali se do něj například influencer, internetový producent a moderátor  Kazma nebo zpěvák Ben Cristovao, který před časem řekl: „S autem končím, všude mě teď vozí tahle věcička. Mám vyzkoušeno, že zvládne hravě jakýkoliv povrch, takže není, co řešit. Navíc OneWheel je snadno ovladatelný. Já ho zvládl řídit během chvilky a dostanu se s ním všude. Na zácpy na komunikacích mohu zapomenout, je to paráda!“ 

Počasí nehraje roli

Čím je hůř, tím menšímu počtu lidí se musíš na cestách vyhýbat :). OneWheel je skvělá věc, když se ti v létě zasteskne po jízdě na snowboardu nebo máš chuť vyzkoušet něco nového. Co ty víš, jednou to může být i tvůj dopravní prostředek a frajerské pojítko na cestě z místa A do místa B.