Kouzelná atmosféra světel se vrací do Žlutých lázní – Světla vyprávějí v novém kabátě rozzáří areál

20.10.2023

(Praha, 20. října 2023) – Vánoční park Světla vyprávějí otvírá své brány ve Žlutých lázních letos o dva týdny dřív. Na milovníky sváteční atmosféry čeká téměř 200 originálních světelných instalací ve 2D a 3D provedení, které navodí návštěvníkům vánoční atmosféru v hlavním městě. Mohou se tak nově těšit mimo jiné na devítimetrovou repliku Petřínské rozhledny nebo si prohlédnout park z hladiny Vltavy ze světelného voru. Letos nově také doprovodí výstavu pestrý program pro celé rodiny. Expozici připravila ve Žlutých lázních společnost Decoled, projekt se koná pod záštitou starosty Prahy 4 Ondřeje Kubína. Výstava začíná dnes a je otevřená denně od 16 do 20 hodin, vstupenky je možné koupit i online.

Expozici Světla vyprávějí loni navštívilo ve Žlutých lázních přes 100 tisíc lidí. Letos nabízí speciální akce, animace, kreativní dílny, projížďku na světelnému voru i plavbu lodí. Mezi kouzelnými světly mohou návštěvníci oslavit Halloween nebo Mikuláše, přijít na koncert i sváteční procházku. Návštěva je vhodná i pro ty, kteří si prohlédli park loni. Většina instalací je totiž nová a nabízí možnost se světelných soch dotýkat a procházet nimi. Děti tak určitě okouzlí šestimetrová helikoptéra, dospělé pak vánoční světelné tunely, symboly Vánoc a mnoho dalšího.

„Rádi bychom nechali vyprávět světla letos poněkud tematicky a přispěli tak i ke zklidnění nálady kolem nás. Na Vánoce se většinou vracíme domů, nejen ke svým nejbližším, rodinám i přátelům, ale do krajiny dětství a bezpečí, prostě tam, kde je nám dobře. Právě o této radosti z očekávání Vánoc budou letos naše světla vyprávět,“ popisuje Eva Poláčková, jednatelka společnosti Decoled a autorka výstavy. Všechny objekty, které jsou vytvořené v odstínech bílé barvy, propojuje 40 tisíc metrů kabelů.

Do Žlutých lázní vánoční tramvají nebo nasvícenou vyhlídkovou lodí

Hosty výstavy Světla vyprávějí čeká řada novinek. Samotným zážitkem je již samotná doprava na místo – lidé mohou za poplatek využít speciální linky vánoční tramvaje či slavnostně nasvícené výletní lodi Prague Boats včetně vyhlídkové plavby. Součástí světelné expozice je také řada objektů, které jsou volně přístupné a lidé si je mohou sami vyzkoušet – třeba se “proletět” ve světelném vrtulníku nebo se podívat do Petřínské rozhledny. Nejen pro milovníky fotogenických scenérií pak v rámci vstupného připravili organizátoři speciální světelný vor, díky kterému si hosté mohou park prohlédnout z hladiny Vltavy a zažít ještě nevšednější zážitek.

Velkolepá a zářící, přesto šetrná

Stejně jako v loňském roce pak Decoled dbá přísně na to, aby byla celá světelná výstava díky úsporným LED diodám energeticky úsporná. „Jeden den provozu výstavy má stejnou spotřebu energie jako například jedno vyprání běžné pračky s energetickým štítkem A. Jedna hodina provozu se rovná hodině vaření na elektrickém sporáku,“ vysvětluje Eva Poláčková a pokračuje: „Světla vyprávějí… jsou přímou ukázkou toho, že i při realizaci takto rozsáhlého projektu se lze do značné míry chovat ekologicky. Naše společnost navíc v letošním roce zahájila výrobu prostřednictvím unikátní technologie 3D tisku, ve které se využívá výhradně recyklovaný plast.“

Již v loňském roce přitáhla světelná výstava díky své unikátnosti do Žlutých lázní přes 100 tisíc návštěvníků. Právě díky mimořádné turistické atraktivitě se tak letos expozice rozšiřuje také do dalších měst, a to nejen v Česku, ale i v zahraničí.

Světelná expozice ve Žlutých lázních bude pro návštěvníky otevřená od 20. října 2023 do 31. ledna 2024 denně od 16 do 21 hodin. Cena vstupného se mění o víkendech a v období adventu. (dospělý 220,- až 250,-; děti a senioři 120,- až 150,- a rodinné vstupné je v rozmezí 600,- až 700,- korun.) Podrobnosti najdete vždy na webových stránkách www.svetlavypraveji.cz. Tam je také možné vstupenky zakoupit.